Millist materjali valida

Kui Teil on tekkinud küsimus, milline materjal on Teie töö jaoks kõige sobivam, siis siit saate lugeda veidi pikemalt erinevate materjalide omaduste ja kasutamise kohta. Kui te pärast lugemist endiselt pole kindel, millist materjali valida, võtke julgesti meiega ühendust ning hea meelega nõustame teid õige materjali valikul.

Killustikud

Graniitkillustik on väga tugev materjal kuna graniit on üks maailma kõvemaid kivimeid. Suure tugevuse tõttu kasutatakse graniitkillustik betooni- ja asfaldisegude tootmisel. Kasutada võib killustikku väiksema koormusega teede ja platside kattematerjalina. Graniitkillustik on võrreldes paekivikillustikuga vastupidavam ja ei tekita tolmu. Graniitkillustikku kasutatakse tänu ilusale välisilmele palju ka haljastuses kõnniteede ehitamisel, maja äärte katmisel ning peenardes. Talihoolduses kasutatakse graniitkillustikku libedusetõrjeks. Meie tootevalikust saab graniitkillustikku valida mitme erineva värvitooni vahel, sõltuvalt aktuaalsest laoseisust. Graniitkillustiku puhul eristatakse lisaks värvile erinevaid fraktsioone sõltuvalt killustiku tera suurusest. Fraktsioonid eraldatakse üksteisest sõelumise teel, sõela eripärast tulenevalt ei saa välistada mõnede pikemate kivikeste sattumist fraktsiooni. Fraktsioon 2..8 mm sisaldab endas alla 1 cm suurusi kivikesi, fraktsioon 0..32 mm sisaldab endas kuni 3 cm suurusi kivikesi, fraktsioon 8..16 mm sisaldab endas kivikesi mõõtmetega 0,8 kuni 1,6 cm.

Paekivikillustik on väga laialt kasutatav materjal. Eestis toodetakse paekillustikku koguseliselt mitmeid miljoneid kuupmeetreid aastas. Killustikku kasutatakse kõnniteede, platside rajamisel, aluspinnasena asfalteerimisel ja vundamentide ehitusel ning betoonsegude valmistamisel. Killustiku valimisel mängib olulist rolli killustiku fraktsioon ehk killustiku suurus. Suurema fraktsiooniga killustikku kasutatakse kohtades, kus on suurem koormus; väiksemaid fraktsioone aga rohkem kodustes tingimustes, kus puudub oht läbivajumiseks. Paekivikillustik võib tekitada tolmu. Paekillustiku erinevad fraktsioonid eraldatakse üksteisest sõelumise teel, sõela eripärast tulenevalt ei saa välistada mõnede pikemate kivikeste sattumist fraktsiooni. Fraktsioon 8..16 mm sisaldab endas kivikesi mõõtmetega 0,8-1,6 cm, fraktsioon 16..32 mm sisaldab endas kuni 1,6 kuni 3 cm suurusi kivikesi.

Paekivi sõelmed 0..4 mm puhul on tegemist paekivikillustiku sõelumisel saadava materjaliga, mille terasuurus on väiksem kui 4 mm. Sobib kasutamiseks täitematerjalina liiva asemel filtratsiooni mitte nõudvates konstruktsioonides kuna imab endasse vett. Paekivi sõelmeid kasutatakse näiteks tänavakivide paigaldamisel ning teeäärte ja jalgradade rajamisel. Samuti sobivad paesõelmed kasutamiseks põllumajanduses põldude lupjamisel.

Kruus on looduslikult kivimite murenemisel tekkinud ümardunud osakestest koosnev sete. Kruus koosneb liivast, graniidi- ja pae veeristest. Looduslik kruus sisaldab nii suuremaid kivisid kui väikeseid kiviterakesi. Seda kasutatakse  teedeehituses aluste rajamisel ning haljastuses täitematerjalina.

Purustatud kruus 0..32 mm tekib loodusliku kruusa purustamisel. Purustatud kruusas esineb kuni 3 cm kive. Purustatud kruus on hästi vormitav ja tihenev. Sobib hästi kasutamiseks väiksema koormusega teedel nii aluskihi kui ka pealiskattena, teepeenardes täitematerjalina ja ajutiste teede ehitamisel. Soovituslik kihi paksus ühe kihina 10-15 cm.

Kruusa sõelmed 0..4 mm puhul on tegemist kruusa sõelumisel saadava materjaliga, mille terasuurus on väiksem kui 4 mm. Sobib kasutamiseks täitematerjalina liiva asemel filtratsiooni nõudvates konstruktsioonides. Ei ima endasse vett. Sõelmeid kasutatakse näiteks tänavakivide paigaldamisel ning teeäärte ja jalgradade rajamisel.

Kruusaveeris on kruusast välja sõelutud kivid. Kruusaveeris võib olla fraktsioonis 4-32 mm, kus sisalduvad kivikesed on ca 0,5 cm kuni 3 cm või  fraktsioonis 10-20 mm, kus kivikeste suurus on 1 cm kuni 2 cm.

Liivakasti liiv sobib hästi laste mänguväljaku ehitamiseks ja liivakastide täitmiseks. Liivast on eraldatud saviosakesed, mis vähendab laste riiete määrdumise võimalust. Ostes liivakasti liiva tuleb kliendil lähtuda järgmistest parameetritest: 1,5 x 1,5 meetrit ja 33 sentimeetrit kõrge liivakasti täiteks on vaja koguseliselt umbes 0,74  ( 1.5 x 1.5 x 0.33 = 0.74 m3). Liiva erikaal on circa 1,3-1,4 tonni kuupmeetri kohta.  See tähendab, et sellise liivakasti täitmiseks kulub ca 1 tonn liiva.

Sõelutud ehitusliiv on parima klassiga liiv, mistõttu on ta nõuded suuremad ning hind kallim. Ehitusliiv on ühtlase terasuurusega kvaliteetne liiv, millest on sõelumise teel eemaldatud kivid, orgaanika, savi jms. Ehitusliiv on väga hea filtratsiooniga. Ehitusliiv on ideaalne materjal erinevate ehitusega seotud tegevusteks: tsemendi ja mördi valmistamiseks, betooni täiteks, teedeehituseks, sillutiste rajamiseks jne. Ehitusliiv sobib väga hästi ka lastele liivakasti liivaks. Tera suurus on enamasti 1-4 mm.

Ehitusliiv on liiv, mis ei sisalda liiga peeneid ega jämedaid terasid ning milles võib leiduda vähesel määral väikeseid kivikesi. Ehitusliiv on ideaalne materjal erinevate ehitusega seotud tegevusteks: tsemendi ja mördi valmistamiseks, betooni täiteks, teedeehituseks, sillutiste rajamiseks jne.

Täiteliiv sobib hästi kohtadesse, kus liiva kvaliteet ei oma nii suurt tähtsust. Täiteliiv võib sisaldada mulda, muud orgaanikat, kive jms. Täiteliiva terasuurus ei ole ka nii reguleeritud kui ehitusliival, mistõttu on sertifikaadi nõuded madalamad. Täiteliiv on sõelutud liivast ja ehitusliivast soodsam. Täiteliiva kasutatakse tagasitäitematerjalina, näiteks vundamentide ja trasside ehitusel. Samuti sobib täiteliiv maapinna ebatasasuste ja aukude täitmiseksja haljastusel teede ja platside aluseks täitematerjaliks.

Looduslik peenliiv  on peeneteraline liiv, mis ei sisalda kive. Sobib müüriladumiseks, elektri- ja kanalisatsioonitrasside tagasitäitmiseks, filtriliivaks, kassiliivaks

Looduslik liiv müüriladumiseks, elektri- ja kanalisatsioonitrasside tagasitäitmiseks, filtriliivaks, kassiliivaks.

Shopping Cart